První zaměstnání po ukončení školy

Vstup na trh práce po ukončení studia může přinášet řadu otázek. Jsou zaměstnavatelé ochotni zaměstnat absolventy bez praxe? Hledat kvalifikovanou práci nebo začít na méně kvalifikované pozici? Pracovat v oboru nebo se vydat jiným směrem? Podle čeho se rozhodnout, když je nabídek více?

Foto První zaměstnání po ukončení školy

Dnešní doba je charakteristická velkou mírou nejistoty. To má své dobré i špatné stránky. Otevírají se nové možnosti, od mladých lidí vstupujících na trh práce se ale očekává, velká míra vlastní aktivity. Pojem zaměstnanost nahradil pojem zaměstnatelnost. Odpovědnost za to, zda na trhu práce obstojí, se tak přesouvá na každého jednotlivce.

Vznikají nové profese a s nimi nové požadavky na profesní rozvoj. Zvyšuje se poptávka po vysoce kvalifikovaných zaměstnancích a současně je možné zaznamenat poptávku po tradičních řemeslech. Stále častěji lidé přemýšlejí o ekologických aspektech práce – jak jejich práce ovlivní lidi a prostředí kolem nich? Vedle odpovědi na to, co v životě chtějí dosáhnout, si pokládají také otázku, čím přispívají svou prací ostatním.

Představa své profesní budoucnosti

Máte představu o své profesní budoucnosti? Pokud ne, pokuste se jí pro sebe vytvořit. Neomezujte se jen na práci, zamyslete se i nad tím, jak chcete, aby Váš život v budoucnu vypadal. Představa může být vzdálená, ale funguje jako maják na Vaší cestě. Odpověď na tyto tři otázky Vám může pomoci Vaší představu vyjasnit.

Co chcete dělat?

K rozhodování je potřeba mít dostatek informací, ale i znalost sebe sama. Víte, co rádi děláte, co umíte, jaké jsou Vaše zkušenosti? Jaké jsou Vaše přání, sny a představy o dobrém životě? Jaké uplatnění nabízí obor, který jste vystudovali? Máte dostatek informací o trhu práce? Víte, jaké jsou pracovní příležitosti ve Vašem oboru či regionu? Zamýšlíte se nad tím, kam se ubírá svět práce? Jaké dovednosti od Vás očekávají zaměstnavatelé? Co je ve Vašich rukou a co ovlivnit nemůžete?

Kde chcete pracovat?

Jaké pracovní prostředí si představujete? Láká Vás určitá oblast lidské činnosti či konkrétní zaměstnavatel? Radši byste zůstali v místě, kde žijete, nebo byste naopak rádi cestovali? Dovedete si představit, že trávíte svou pracovní dobu v kanceláři u počítače nebo potřebujete více pohybu? Jste člověk, který potřebuje žít v přírodě? Tyto a další otázky si můžete položit, dříve než se budete rozhodovat.

Co od práce očekáváte?

I když od první práce nečekáte zázraky a jste připraveni dělat kompromisy, zkuste zamířit směrem, který Vás k Vašemu cíli může přiblížit. Každý z nás chce být v práci spokojený. Spokojenost ale každému přináší něco jiného, a naše očekávání jsou úzce spojena s hodnotami, které v životě vyznáváme. Jste podnikaví nebo máte raději jistotu? Lákají Vás výzvy a nové úkoly? Máte rádi společnost nebo jste spíše člověk, který má rád klid a soustředěnou práci?. Zkuste se zamyslet nad Vašimi životními zkušenostmi a vzpomenout si, které činnosti Vás v minulosti bavily a proč.

S kým se poradit a kde získat potřebné informace?

Rodiče a blízcí lidé

Rodina má velký vliv na rozhodování o vzdělávání a může být nápomocna i při rozhodování o volbě pracovního uplatnění. Je proto dobré rodiče do rozhodování zahrnout. Pokud je to možné, promluvte si s nimi o Vašich plánech a požádejte je o názor. Jsou ve Vašem okolí ještě další důležité osoby, kterých si vážíte a které Vám mohou být nápomocny radou, zkušenostmi?

Školní kariérová centra

Střední školy – výchovní poradci nebo kariéroví poradci
Do náplně práce výchovného poradce patří poskytování kariérového poradenství a pomoci při rozhodování o další vzdělávací a profesní dráze žáků a studentů. Zjistěte si, jaký prostor má výchovný poradce na Vaší škole. Poskytuje také individuální konzultace? Může Vám pomoci nejen s přípravou životopisu či motivačního dopisu, nasměrovat Vás při hledání potřebných informací, ale i zodpovědět některé otázky spojené s výběrem povolání.

Vysoké školy – kariérní centra
Na vysokých školách najdete kariérní centra, jejichž úlohou je pomoci studentům připravit se na vstup na trh práce. Poradci Vám podle zaměření centra mohou nabídnout možnost individuální konzultace, vyzkoušet si nanečisto výběrové řízení a další aktivity. Potřebujete-li, nechte si otestovat své silné a slabé stránky, nebo využijte některý z nabízených workshopů podle nabídky konkrétního centra. Některé kariérová centra nabízejí i propojení se zaměstnavateli, ať už se jedná o hledání brigády, stáže či práce. Jejich služby jsou obvykle zdarma.

CV a motivační dopis

Schopnosti a dovednosti jednání se zaměstnavateli mohou výrazným způsobem ovlivnit, jak na trhu práce uspějete. Základem je realistické posouzení toho, co můžete nabídnout, přiměřená sebedůvěra a zájem o vlastní budoucnost. Proto je potřeba se dobře připravit.

Zaměstnavatelé kladou menší důraz na formálně získané diplomy a osvědčení, více je zajímá, co zájemce o zaměstnání dovede, jaké má zkušenosti. U absolventů se cení nejen pracovní zkušenosti, ale také zkušenosti z volnočasových a dalších aktivit. Klíčové kompetence pro trh práce nezískáváme ve škole, ale právě v neformálních aktivitách.

Na internetu můžete najít mnoho rad, jak si připravit dobrý životopis a motivační dopis.

Životopis si vyberte takový, který Vám nejvíce vyhovuje – jde nakonec především o Vaši vizitku. Nezapomeňte, že neexistuje jeden „správný životopis“, vždy je důležité se zamyslet nad tím, komu ho posíláte.

Motivační dopis by neměl být jen opakováním životopisu, ale dává příležitost představit se zaměstnavateli několika větami. Pokuste se stručně vyjádřit, čeho si na zaměstnavateli ceníte, jak tato práce zapadá do toho, kam v životě míříte a co můžete již teď svému zaměstnavateli nabídnout. Každý má nějaké zkušenosti, stačí se podívat na to, čím jste se doposud zabývali a najít vhodné formulace, které Vaše zkušenosti promítnou do světa práce.

Cesty hledání práce

Hledání práce přes inzerát je jen jednou z možností, jak si najít svou první práci. Sociální sítě a osobní vazby jsou nenahraditelné i v dnešní době. Většina studentů v průběhu studia absolvuje různé praxe a stáže, kde získají nejen dostatek pracovních zkušeností, ale i potřebné kontakty.

Rodina a známí

Bude-li vaše okolí vědět, jakou práci hledáte, může se k Vám spíše dostat informace o pracovních nabídkách, které nemusí být zveřejněny na internetu. Známí vám mohou dát na pozici tip, případně vás na ni přímo doporučit. Najděte si mentora - někoho, kdo je v určitém oboru zkušený a od koho můžete získat více informací o oboru i jak najít cestu k pracovní pozici.

Pracovní portály

Zdaleka nejširší nabídku pracovních míst najdete na pracovních portálech. Mezi nejznámější patří www.prace.cz a www.jobs.cz, kde si můžete vytvořit svůj profil. Vhodnou práci tu můžete jednoduše vyhledávat podle oboru, regionu, případně dalších kritérií. Najdete zde mnoho užitečných rad pro absolventy včetně nabídky brigád a pracovních pozic, u kterých není délka pracovní praxe na prvním místě.

Trainee programy a stáže

Některé mezinárodní instituce či organizace dávají absolventům vysokých škol příležitost v takzvaných trainee programech. Informace o trainee programech získáte na pracovních veletrzích pro studenty nebo na stránkách firem. Můžete také využít nabídky placených či neplacených stáží, které vám mohou pomoci získat potřebnou pracovní zkušenost a otevřít cestu k dalším nabídkám.

Sociální sítě

Udělejte si profil na LinkedIn, případně využijte facebookové skupiny či další sociální sítě. Zároveň se zamyslete, jak se na sociálních sítích prezentujete vy sami? Bude to přitažlivé i pro vašeho potenciálního zaměstnavatele?

Veletrhy pracovních příležitostí

Sledujte nabídku pracovních veletrhů, jako je např. Profesia days a mnohé další. Informace získáte na studijních odděleních škol či na internetu.

Stránky zaměstnavatelů

Nemusíte pouze reagovat na zveřejněné inzeráty. Najděte a oslovte sami zaměstnavatele, který Vás zaujal. Velké společnosti také zveřejňují volné pozice na svých webových stránkách v sekci věnované kariéře.

Pracovní a personální agentury

Řada společností hledá vhodné kandidáty pouze prostřednictvím služeb personálních agentur. Mohou Vám pomoci i s vyhotovením životopisu a dát vám cenné rady a doporučení k pohovoru.

Podnikání

Práci nemusíte jen hledat, můžete si ji i sami vytvořit. Inspiraci můžete nalézt zde: https://mladypodnikatel.cz

Vybrané kazuistiky

1. zaměstnání (Monika, 24 let, absolvent UTB)

Zobrazit detail

1. zaměstnání (Pavel, 25 let, absolvent VŠE)

Zobrazit detail

1. zaměstnání na HPP (Slávek, 20 let, ID 1. stupně)

Zobrazit detail

Nevíte si rady?

V našem katalogu najdete poradce,
kteří Vám pomohou i s Vaší životní situací.

Vstoupit do katalogu