V životě člověka mohou nastat situace, které kladou na osobní i profesní život obrovské nároky. Jednou z takovýchto velkých zkoušek může být úraz či rozvoj vážného onemocnění, které znamená přehodnocení dosavadního druhu a intenzity pracovního zaměření.
Pokud se někdo dostane do situace, kdy je zaměstnaný a ví, že kvůli zdravotním problémům má pravděpodobně před sebou delší období omezené pracovní schopnosti, neměl by zapomenout komunikovat se svým zaměstnavatelem. Klíčem je nalezení takového řešení, ze kterého budou těžit obě strany, jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel.
Zde uvádíme několik typů, jak jednat se zaměstnavatelem při zhoršení zdravotního stavu.
Zdravotní problémy jsou nejčastějším důvodem pro změnu druhu práce zaměstnance, a to za předpokladu, že předloží lékařský posudek, který musí obsahovat lékařské konstatování, že zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dlouhodobě ztratil způsobilost vykonávat dosavadní práci. Pro zaměstnavatele to znamená, že zaměstnanci nemůže přidělovat dosavadní práci, a to ani tehdy, i kdyby s tím zaměstnanec souhlasil.
Pak mohou nastat situace, které upravuje zákoník práce.
Pokud někdo např. vlivem úrazu či nemoci nemůže dlouhodobě vykonávat pracovní činnost jako dříve, je na místě zvážit žádost o invalidní důchod. Pro lepší orientaci v problematice invalidity, je důležité nejprve definovat osoby ze zdravotním postižením (OZP). Z hlediska zákona o zaměstnanosti jsou osobami se zdravotním postižením fyzické osoby, které jsou orgánem sociální zabezpečení uznány:
Pro přiznání invalidity prvního stupně, druhého stupně nebo třetího stupně lze zažádat příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (v Praze Pražskou, v Brně Městskou, dále jen OSSZ) a může tak učinit každý občan, který se domnívá, že v důsledku zhoršení zdravotního stavu je omezena jeho schopnost vykonávat pracovní činnost - více informací, jak zažádat o invalidní důchod a jaké podmínky je třeba splnit?
Mít invalidní důchod rozhodně neznamená konec pracovní kariéry ani konec výdělečné činnosti jako takové. Naopak – je to podpora ze strany státu těm, kteří byť i na omezený čas pozbyli schopnost si na své živobytí vydělat pouze prací.
Lidem se zdravotním postižením se poskytuje zvýšená ochrana na trhu práce, která spočívá v těchto nástrojích:
Mezi další nástroje ochrany OZP na trhu práce patří: Chráněná pracovní místa, Příspěvky pro zaměstnavatele a Povinný podíl zaměstnávání osob se zdravotním postižením.
Lidé s omezením pohybu a těžkým tělesným postižením mají větší či menší omezení v oblasti mobility (pohybu) a sebeobsluhy. Pro některé zaměstnance s tělesným postižením je nutné upravit přístupnost prostředí, pro jiné nikoliv. Zaměstnavatelé mohou zajistit úpravu prostředí z finančního příspěvku, o který lze zažádat na příslušném úřadu práce. Specifikace podmínek a možnosti využití příspěvku jsou uvedeny v §75. zákona č. 435/2004 Sb., zákona o zaměstnanosti.
Lidé s tělesným oslabením, dlouhodobým onemocněním, nebo těžkým tělesným postižením budou využívat k pracovnímu výkonu spíše intelektový potenciál. Proto je třeba pro tuto skupinu zaměstnanců hledat ne manuální pracovní příležitosti.
Jaké jsou například vhodné profese pro zaměstnance s tělesným postižením?
S ohledem na dosažené vzdělání, kterého dosáhli, a s ohledem na možnosti a schopnosti kompenzace sluchového postižení mohou lidé s různým (i nejtěžším) stupněm sluchového postižení vykonávat v podstatě jakoukoliv pracovní činnost, kterou chtějí a jsou schopni vykonávat. Nelze tak jednoznačně vymezit profese a pracovní pozice pro osoby se sluchovým postižením, zvláště ve věku bouřlivého rozvoje nejen moderních informačních technologií.
Jaké jsou například vhodné profesí pro osoby se sluchovým postižením?
Lidé se zrakovým postižením se mohou uplatnit jednak v určitých specifických profesích, které lze vykonávat bez zrakové kontroly. Mezi takové pracovní pozice patří např.: ladič klavírů, masér, keramik atd. Vzhledem k nutnosti kompenzace zrakového handicapu jinými smysly a cílenému rozvoji určitých psychických funkcí jako je paměť, soustředěnost, rychlé vyhodnocení situace, se řada lidí se zrakovým postižením uplatní v intelektových činnostech.
Jaké jsou například vhodné profesí pro osoby se zrakovým postižením?
Mezi psychická onemocnění patří široká škála poruch jako např.: poruchy osobnosti, poruchy nálad, schizofrenní poruchy, neurotické poruchy atd., jsou charakteristická tím, že jedinec má problémy v projevech chování, komunikaci, sociálních vztazích, nikoliv s intelektem!
Lidé s psychickými poruchami mohou vykonávat jakoukoliv profesi, na kterou mají nadání, nebo se uplatňují ve vystudované profesi. Pro různé výkyvy zdravotního stavu bývá u této skupiny lidí problém s dokončením zamýšlených a stanovených cílů a činností a to nejvíce ve stresových situacích. Pro zaměstnance s psychickým onemocněním je obecně vhodný pracovní poměr na zkrácený pracovní úvazek, neboť i ve dnech zdravotních obtíží budou lépe zvládat pracovní zátěž.
Zaměstnanci s dlouhodobým onemocněním, nebo zdravotním oslabením, nepotřebují k výkonu své práce úpravu pracovního prostředí ve smyslu odstraňování architektonických bariér a používání zvláštních kompenzačních pomůcek.
Zdravotní oslabení a dlouhodobé onemocnění zahrnuje velmi široké spektrum různých poruch a onemocnění jako např. onemocnění ledvin, kardiovaskulární onemocnění, diabetes melitus, onkologická onemocnění, astma, atd. Každé onemocnění má svá specifika a znevýhodnění. Zaměstnavatel by měl být informován o skutečnostech, které mohou zhoršit zdravotní stav zaměstnance.
V našem katalogu najdete poradce,
kteří Vám pomohou i s Vaší životní situací.