Ztráta zaměstnání je pro většinu lidí nepříjemná záležitost. V dnešní době to nicméně není nijak výjimečná událost a potřeba evidence na Úřadu práce ČR (ÚP) a hledání si nového zaměstnání potká s jistou pravděpodobností nemalé procento z nás. Situace, kdy se člověk stane nezaměstnaným a ocitne se v evidenci ÚP, mohou mít různý důvod. V následujících kapitolách se seznámíte s nejdůležitějšími informacemi, které mohou být při řešení této situace užitečné a pomohou při uplatnění na trhu práce.
Zájemcem o zaměstnání se může stát i člověk, který pracuje, ale chce, aby mu úřad práce zprostředkovával jiné zaměstnání. Zájemce o zaměstnání může žádat o zprostředkování zaměstnání a také o rekvalifikační kurzy.
Uchazeč o zaměstnání se může registrovat při ztrátě zaměstnání. Má nárok na zprostředkování zaměstnání, může žádat o rekvalifikační kurzy nebo využít jiné prostředky z aktivní politiky zaměstnanosti, které úřad práce nabízí. Pokud uchazeč o zaměstnání splňuje podmínky, může žádat o podporu v nezaměstnanosti.
Do evidence uchazečů o zaměstnání je osoba zařazena ode dne podání žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádá-li o zprostředkování zaměstnání nejpozději do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání, bude zařazena do této evidence ode dne následujícího po skončení zaměstnání.
Registrovat se na ÚP je vhodné v místě trvalého bydliště, registrace je však možná na kterémkoliv kontaktním pracovišti ÚP - více o postupu evidence na ÚP zde.
Evidence na Úřadu práce je samozřejmě dobrovolná. Může pomoci překlenout období bezprostředně po ztrátě zaměstnání.
Ztráta zaměstnání je situace obtížná nejen psychicky, ale může znamenat také finanční potíže. Nárok na podporu v nezaměstnanosti, pomůže překonat první měsíce obtíží spojených s nutností hledat zaměstnání.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců (dále jen "předchozí zaměstnání") a požádal krajskou pobočku Úřadu práce, u které je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti a ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, není poživatelem starobního důchodu.
Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví procentní sazbou z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období - více o výši podpory v nezaměstnanosti zde.
Zdravotní pojištění za vás po dobu evidence na Úřadu práce bude hradit stát. Povinností klienta je oznámit tuto skutečnost zdravotní pojišťovně.
Sociální pojištění hrazeno nebude. Pouze doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, se započítává jako účast na důchodovém pojištění, a to po dobu, kdy člověku náleží podpora v nezaměstnanosti, a nejvýše v rozsahu jednoho roku po dobu, kdy podpora nenáleží.
Úřad práce zprostředkovává zaměstnání. Mělo by být odpovídající kvalifikaci a požadavkům, které uvede klient při evidenci. Tyto požadavky je vhodné co nejlépe specifikovat.
Při zprostředkování zaměstnání úřad práce zohlední případnou péči o malé děti a bude se snažit zprostředkovávat takové zaměstnání, které by v péči o děti nebránilo. Bude přihlížet k docházce dítěte do předškolního zařízení a k povinné školní docházce dítěte a také k místu výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela.
Přesto se může stát, že je klient poslán na volné místo, které není úplně odpovídající jeho představám. v případě odmítnutí vhodného zaměstnání bez uvedení vážných důvodů můžete být z evidence sankčně vyřazeni; (Upozornění! Odmítnutí z důvodu nízkého platu není vážným důvodem a může také vést k sankčnímu vyřazení z evidence ÚP).
Pokud v období nezaměstnanosti existuje možnost brigády nebo časově omezeného zaměstnání, je možné (při splnění určitých podmínek) takovou nabídku přijmout a přesto zůstat v evidenci ÚP.
V průběhu vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání je možné si přivydělat. Jedná se o tzv. nekolidující zaměstnání, v rámci kterého lze pracovat v pracovním nebo služebním poměru, ale měsíční výdělek nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy. Je možné také vykonávat činnost na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ). Zde také platí podmínka, že měsíční odměna nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy. Činnost na základě Dohody o provedení práce (DPP) není umožněna.
Rekvalifikační kurzy jsou vhodným nástrojem v případě, kdy je těžké nalézt uplatnění v původním oboru nebo při změně oboru. Případně také pokud je nutné doplnit některé znalosti či dovednosti nebo získat konkrétní kvalifikaci.
Rekvalifikací se rozumí získání nové kvalifikace a zvýšení, rozšíření nebo prohloubení dosavadní kvalifikace, včetně jejího udržování nebo obnovování. Za rekvalifikaci se považuje i získání kvalifikace pro pracovní uplatnění fyzické osoby, která dosud žádnou kvalifikaci nezískala.
Podmínky pro zařazení fyzické osoby do rekvalifikačního kurzu jsou následující:
Nabídka rekvalifikačních kurzů a jejich poskytovatelů (soukromé vzdělávací zařízení, podnikové zařízení, škola apod.) se liší podle aktuálně uzavřených dohod jednotlivých krajských poboček ÚP. O aktuální nabídce zabezpečených rekvalifikací získáte informace na příslušném kontaktním pracovišti ÚP. Je nutno podotknout, že rozhodnutí o zařazení do rekvalifikace není nárokové a podléhá rozhodnutí komise. V průběhu účasti na rekvalifikaci zabezpečené ÚP náleží klientovi podpora při rekvalifikaci.
Podrobnější informace k tomuto tématu najdete na portálu Úřadu práce České republiky https://portal.mpsv.cz/upcr.
Uchazeč o zaměstnání nebo zájemce o zaměstnání, si může sám zvolit rekvalifikaci (a rekvalifikační zařízení), a to podle druhu práce, kterou chce vykonávat. V případě, že zvolená rekvalifikace přispěje k uplatnění uchazeče na trhu práce a je pro něj vzhledem k jeho zdravotnímu stavu vhodná, může úřad práce po jejím úspěšném absolvování uhradit cenu rekvalifikace rekvalifikačnímu zařízení.
Rozhodnutí o zařazení do rekvalifikace není nárokové a podléhá rozhodnutí komise. V průběhu účasti na zvolené rekvalifikaci se podpora při rekvalifikaci nevyplácí.
Podrobnější informace k tomuto tématu najdete na portálu Úřadu práce České republiky https://portal.mpsv.cz/upcr.
Kromě výše uvedené rekvalifikace poskytuje ÚP další příspěvky na nástroje aktivní politiky zaměstnanosti. Jedná se o překlenovací příspěvek, příspěvek na zapracování, příspěvek při přechodu na nový podnikatelský program, příspěvek na dojížďku, příspěvek na přestěhování, veřejně prospěšné práce a společensky účelná pracovní místa. Více informací k těmto příspěvkům naleznete na portálu Úřadu práce České republiky https://portal.mpsv.cz/upcr.
Pro lepší orientaci na trhu práce a pro zlepšení šancí při hledání zaměstnání můžete také využít např. Informační a poradenská střediska pro volbu a změnu povolání nebo Job cluby pořádaných úřady práce - viz podrobnější informace k těmto službám najdete zde.
Někdy ÚP nabízí možnost zařazení do programů a projektů realizovaných v rámci ESF OPZ. O aktuální nabídce se informujte na kontaktním pracovišti ÚP.
V našem katalogu najdete poradce,
kteří Vám pomohou i s Vaší životní situací.